Gamze Cizreli Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmayla gururlandırdı

Gamze Cizreli Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmayla gururlandırdı

12 yıl önce, bir kadın girişimci olarak BigChefs’in ilk adımlarını atan Gamze Cizreli, Birleşmiş Milletler’in evrensel eylem çağrısı olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi’ndeki ‘İş Forumu’na konuşmacı olarak katıldı. Konuşmasında sürdürülebilir yaşam için dünyadaki ve Türkiye’deki durumdan bahseden Cizreli, Türk kadının daha güçlenmesi için yapılan ve yapılması gereken çalışmalara da değindi. Tüm dünyanın gündeminde olan zirvede, dünya liderlerinin yanı sıra sürdürülebilirlik çalışmalarıyla dikkat çeken isimler de konuşmacı olarak yer aldı.


Konuşmasına tüm dünyanın karşı karşıya olduğu küresel ısınma, yoksulluk, açlık gibi temel sorunlara değinerek başlayan Cizreli, gıda atığı, dünyadaki açlığın boyutu ve kadın iş gücü hakkında verdiği rakamlarla da dikkat çekti. Cizreli, dünyada her gece 815 milyon kişinin aç uyuduğunu buna rağmen gelişmekte olan ülkelerde gıda kaybının yüzde 40’ının hasat ve depolama sırasında olduğunun altını çizdi. ‘Toprağın Kadınlarından Sofralara’ projesiyle yerel tarımı ve kadının sosyal hayattaki gücünü desteklemeye yönelik girişimlerinden de bahseden Cizreli, proje kapsamında ürün aldıkları kadınların hayatlarına nasıl dokunduklarına da değindi.


Konuşmasını kapatırken ‘gelecek neslin sesine kulak vermek zorundayız’ diyen Gamze Cizreli, geçtiğimiz günlerde BM kürsüsünden dünya liderlerine seslenen Greta Thunberg’e karşı kendini sorumlu hissettiği belirtti.


Tüm dünyanın gündeminde olan ve konuşmaları büyük bir ilgiyle takip edilen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi’nde konuşma yapan Gamze Cizreli’nin sözleri, dünya genelindeki kanallarla eş zamanlı olarak YouTube’dan ve Birleşmiş Milletler’in web sitesinden de canlı olarak yayınlandı.


 Kaynak: http://www.halklailiskiler.com/gamze-cizreli-birlesmis-milletlerde-yaptigi-konusmayla-gururlandirdi.html