Mahallenin Tatları

Türkiye’nin her sokağında ayrı bir yaşanmışlık ayrı bir tarih var. Her şehri ve her mahallesi kendine has dokusu kadar kokusu ile de özel. Sokak lezzetleriyle, tarihi mekanları ile ünlü olan mahalleler eski geleneklerimizi ve çocukluğumuzu hatırlatıyor. Bir mahalleden geçerken mis gibi simitlerin, kavrulan leblebilerin ve nice lezzetlerin kokusu bizi geçmişe götürüyor. Mahallenin tatlarını hiç unutmayalım, her şeyin fabrikalaştığı bu dönemde mahalle esnafımıza, sanatçımıza ve kültürümüzün devamına destek vermek adına BigChefs şubelerinin yer aldığı mahallerde farklı zaman aralıklarında, farklı lezzetleri misafirlerimize sunarak mahalle kültürüne destek oluyoruz. BigChefs noktalarında her an Mahallenin Tatları’na rastlayabilirsiniz!

Mahallenin Tatları BigChefs Şubelerinde


Dünya’da şube sayısı günden güne artan BigChefs, bulunduğu noktalara has tarihi mahalle tatlarına BigChefs şubelerinde yer veriyor. Mahallenin tatları sayesinde lezzet hafızamız ile geçmişe gidip biraz da olsa özlem gideriyor ve mahalle esnafına ve kültürüne destek veriyoruz.

İstanbul / Beyoğlu’nda bulunan şubemizde Beyoğlu’nun en eski pastanelerinin unutulmaz lezzetlerinden çikolatalı gofreti misafirlerimizle buluşturduk. Beyoğlu kültürünü unutturmamak ve esnafını desteklemek adına Mahallenin Tatlarını farklı dönemlerde ve farklı lezzetlerle misafirlerimizle buluşturmaya devam edeceğiz.

Mahallenin Tatlarını BigChefs Youtube kanalından takip edebilirsiniz!

Mahallenin Tatlarını yeni nesile tanıtmak, eski nesile hatırlatmak için de başlattığımız bu projede lezzetleri konuşacağımız konuklar ile Youtube içeriklerine devam ediyoruz. Kendi mahalleleri ile özleşmiş sanatçılar, çiçekçiler ve bize mahalle kültürünü hatırlatan her insana kulak verip emeklerine BigChef şubelerinde yer veriyor, Youtube içeriklerimizde de mahalle kültürünü birinci ağızdan dinliyoruz. BigChefs lokasyonlarına özel olarak derlenen ve servis edilen Mahallenin Tatları, mahalle yaşayanına destek çıkarak yıllardır aynı kalitede devam ettirdikleri emeğin sürekliliği için motivasyon kaynağı oluyor. Trendlerin getirdiği yenilikleri önemsemenin yanında tarihimizin kattığı lezzetleri de hatırlamak ve hatırlatmak istiyoruz.


Hafızamıza Kazınan Mahallenin Tatları

 

Şekerci Cafer Erol’dan Akide Şekeri

1807 yılında Eminönü’nde tatlı yolculuğuna başlayan ve 1945 yılında ise beşinci kuşak torunlarından Cafer Erol ile yerini Kadıköy’e taşıyan Şekerci Cafer Erol, köklü tarihi ile en bilindik Mahallenin Tatlarından.  Bugün dördüncü ve beşinci kuşak temsilcileri ile değişmeyen lezzetlerini sunmaya devam ediyor. Çikolataları, klasik ezmeleri, şekerlemeleri, sayısız tatlıları ve daha nicesi ile bildiğimiz Şekerci Cafer Erol’un akide şekerine BigChefs noktalarında yer veriyoruz. Geçmişi Osmanlı Tarihi’ne dayanan akide şekerini yıllardır aynı kalite ile üreten ve klasik lezzetine zarar vermeyen Şekerci Cafer Erol, hikayesi ile ülkemiz için önemli bir değer.

 

Ankara Simidi

Sıcacık lezzeti ile Ankara’nın soğuğunu unutturan Ankara simidinin ayırıcı özellikleri içeriğinde yağ bulunmaması, hamurunun daha ince ve daha geniş halka şeklinde açılması, hamur kıvamının daha sert olması ve yoğun pekmez ile hazırlanması var. Ayrıca topraklarımızın kendine has lezzetlerinden biri olan Ankara Simidi, Coğrafi İşaretli bir üründür. Genellikle sıcak olarak tüketilen Ankara’nın mahalle tatlarından Ankara Simidine BigChefs Ankara şubelerinde rastlayabilirsiniz.

BigChefs Ankara şubelerinde Ankara Simidi’ne her an rastlayabilirsiniz!

 

Akide Şekeri ve Ankara Simidi gibi nice mahalleye tarihi ve lezzeti ile değer katmış Mahallenin Tatları’nı BigChefs noktalarında sizlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bulunduğumuz lokasyonların mahallesine özgü lezzetlerine her an BigChefs’te rastlayabilirsiniz.